Ubezpieczenia zdrowotne

Beztroski urlop.


Sezon wakacyjny za pasem – zapewne wielu z Was zamierza spędzić najbliższe tygodnie (a może nawet w przypadku niektórych; miesiące) w uroczych zakątkach całego Świata. Dobrze, jeśli możemy go spędzić beztrosko. Niestety na wiele czynników nie mamy wpływu, w związku z czym niekiedy warto zapewnić sobie tę beztroskę wspierając się odpowiednim ubezpieczeniem.

Zacznijmy od omówienia ochrony najważniejszej w naszym życiu wartości – zdrowia. Co prawda zwykle sobie nie wyobrażamy, że to akurat my będziemy mieli pecha i że to właśnie nas dotknie zachorowanie na jakąś wymagającą hospitalizacji chorobę, lub że ulegniemy wypadkowi. Co więcej; zwykle mamy rację. Tym niemniej, wakacje powinny być beztroskie i im mniej zmartwień mamy na głowie (nawet tych potencjalnych), tym lepiej.

W Europie wszyscy ubezpieczeni w polskim systemie zdrowotnym mają zapewnioną opiekę medyczną w krajach należących do Unii Europejskiej i krajów EFTA (Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Liechtenstein). Należy jednak pamiętać, że w krajach wspólnoty będziemy traktowani w ten sam sposób jak obywatele tychże państw – czasami będziemy musieli opłacić częściowo pewne usługi. Koszt leków jest nieco wyższy niż w Polsce, system zniżek na środki lecznicze i opatrunkowe skonstruowany jest w nieco inny sposób ponadto transport pacjenta do Polski jest zwykle w pełni odpłatny.

Dokumentem uprawniającym do korzystania w krajach UE i EFTA z opieki państwowej służby zdrowia jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – w skrócie EKUZ. Kartę taką wyrobić można w dowolnym, wojewódzkim oddziale NFZ lub w delegaturze – niekoniecznie w tej, do której jesteśmy przypisani. Należy jedynie wypełnić formularz i po dostarczeniu go do oddziału, zwykle kartę dostaniemy „od ręki”. Można również po podpisaniu wypełnionego formularza wysłać go pocztą. W takim przypadku, kartę możemy odebrać w oddziale, do którego wysłaliśmy wniosek, lub otrzymać ją pocztą, na adres podany w formularzu. Adresy oddziałów i delegatur NFZ, w których możemy otrzymać EKUZ znajdziecie na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Formularz możecie wypełnić na stronie NFZ:

NFZ - EKUZ

Pełny spis zasad obowiązujących w poszczególnych krajach Unii Europejskiej możecie znaleźć tutaj .

Warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie, które zapewni nam należytą ochronę w przypadku, gdyby dotknęły nas dodatkowe wydatki związane z zapewnieniem sobie lub swojej rodzinie należytej opieki medycznej. Pamiętajmy o tym, żeby przy zakupie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego zwrócić uwagę na zakres, sumę ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeniowego którego polisę chcemy wykupić. Warto oszczędzić sobie ewentualnych rozczarowań i dodatkowych kosztów.02 stycznia 2016
comments powered by Disqus